Kategoriler {{item.CategoryName}} mdi-truck-check-outline Sipariş Takibi mdi-barcode-scan Barkod ile ürün bul mdi-lead-pencil Blog mdi-shield-check-outline Güven mdi-email Mesaj Gönderin mdi-phone 0 212 555 5367 (LENS) {{ basketErrorMessage }} SEPETİNİZ Sepetiniz boş {{item.productName}} Avantajlı set ürünü Hediye Renk: {{ item.color }} Dioptri: {{ item.power }} Add: {{ item.add }} Ax: {{ item.ax }} Cyl:{{ item.cyl }} BC: {{ item.bc }} Dia:{{ item.dia }} Renk: {{ item.color }} Barkod: {{ item.barcode }} {{ item.itemCount }} x {{item.itemPrice.toFixed(2)}} TL mdi-delete-outline SEPET ÖDEME mdi-menu mdi-account-circle-outline mdi-cart-outline mdi-barcode-scan Barkod ile ürün bul Blog Güven mdi-emailMesaj Gönderin mdi-phone 0 212 555 5367 (LENS) mdi-truck-check-outlineSipariş Takibi {{item.Name}} mdi-menu mdi-cart-outline{{ basketCount }}
Ana Sayfa mdi-chevron-right Blog mdi-chevron-right Japonya’da Kontakt Lens Kullanımı
TÜM SİPARİŞLERDE KARGO BEDAVA + VADE FARKSIZ 6 AYA VARAN TAKSİT

Japonya’da Kontakt Lens Kullanımı

Japonya’da dokun – değiştir özelliğine sahip olan yeni tip gözlükler epey dikkat çekiyor. Bu gözlüklerde odak noktasını değiştirmek mümkün olabiliyor. Gözlüğü tercih eden kişiler, bifokal lens, trifokal lens ya da varifokal lenslerden birini kullanabiliyor. Japonya’da bu lens teknolojisi şimdilik test ve geliştirme aşamasında. Ülkede bu alanda her ne kadar önemli gelişmeler yaşansa da bazı dayatmalar, insanların özgürlük haklarını sınırlayabiliyor. Ülkede, lens ve gözlük kullanımına dair önemli bir gelişme yaşandı.

Kadınların Gözlük Takmaları Artık Yasak

Kontakt lens kullanımına dünyanın pek çok bölgesinde rastlıyoruz. Kontakt lenslerin teknolojik gelişmelerle beraber yaşadığı değişim, bu özel materyalin daha farklı alanlara yayılmasını sağlamıştır. Lenslerin kullanılması yaygınlaştıkça göz bozukluklarına karşı geleneksel anlamda yıllardan bu yana tercih edilen gözlükler de bir nebze arka plana atıldı. Hatta bazı ülkeler bu durumu abartarak, gözlük kullanımını tamamen rafa kaldırdı. Japonya bu açıdan çok yeni ve önemli bir örnek. 

Japonya’da yakın zaman önce kadınların iş yerlerinde gözlük takmaları bazı şirketler tarafından yasaklandı. Tabi bu durum beraberinde ciddi tepkileri de getirdi. Elbette lens kullanımını teşvik eden bu durumu destekleyenler de oldu, eleştirenler de… Japonya’da daha önce yine kadın çalışanlara dair ilginç kurallar getirilmişti. Örneğin Japonya’da çalışan kadınlara topuklu ayakkabı giyme zorunluluğu getirilmişti. Bu tip dayatmalara epey tepki gösteren kadınların gözlük konusunda nasıl bir reaksiyon göstereceği merak konusu. 

Kadınlar Sosyal Medyadan Tepki Gösterdi

Japon kadınlar özellikle sosyal medya üzerinden bu duruma epey ciddi bir tepki gösterdi. Kadınlar, ülkede bu tip katı kuralları kabul etmek istemiyor. Tabi ülkedeki yasağı her şirket uygulamıyor; fakat şirketlerin önemli bir bölümü bu yasağı kendi özel alanları içinde benimsemiş durumda. Ülkede bu yasak televizyon programlarına dahi konu oldu. Genel anlamda bu gözlük yasağı çağ dışı şeklinde yorumlanıyor. Bu programda kadınlar iş yerlerinde yaşadıkları baskıları anlattı. Örneğin restoranda çalışan bir kadın; iş yerindekilerin, gözlük kullanmanın kendisini çok kaba gösterdiğini söylediğini aktardı.  

İnsan Hakları İzleme Örgütü dahi bu konuya dahil oldu. Örgüt özellikle kuralın sadece kadın çalışanlara özgü olmasını eleştirdi. Japonya’da topuklu ayakkabı giyme zorunluluğuna karşı binlerce imza toplanmıştı, benzer bir kampanyanın da bu konu için yapılması bekleniyor. Çünkü bunun kadın çalışanlara dolaylı yoldan da olsa yapılmış bir taciz olduğu yorumu yapılıyor. 

Her Sektörün Gerekçesi Farklı

Tabi bu konuda en çok merak edilen nokta, ortaya konulan gerekçedir. Her şirketin bu konuda daha farklı gerekçeleri söz konusu; ancak yöneticiler, genelde anlamda müşterilere karşı bu durumun hoş görünmediğini düşünüyor. Gözlük takmak, görsel açıdan etkileyici bir form yaratmaktan uzak bir materyal olarak algılanıyor. Şirket imajı açısından gözlüksüz personeller öncelikli olarak tercih ediliyor. Göz problemi yaşayan çalışanların gözlük yerine lens takmaları isteniyor. Ülkede lens teknolojisi çok gelişmiş olduğu için bu konuda belki bir problem yok; ancak kadınların takıldığı nokta, genel olarak kendilerine herhangi bir kuralın dayatılıyor oluşu.

Şirketler bu kararı alırken, söz konusu alanda dair bazı araştırmaları örnek gösteriyor. Bu araştırmalara göre gözlüklü kadınların pazarladığı ürünler daha az satılıyor. Bilhassa görselliğin önemli olduğu sektörlerde şirketler gözlüklü personellere hiçbir şekilde yer vermemeye başladı. Soğuk bir izlenim yarattığı düşünülen gözlüklerin yasaklanması, pek çok kadının kendi istekleri ile iş yerlerinden ayrılmasına neden oldu. Bazı şirket yöneticilerine göre ise gözlük takmak, kadınların makyajını geri plana itiyor. Kimi şirketler de bunun bir güvenlik önlemi olduğunu öne sürüyor. Hava yolu şirketleri buna örnek olarak gösterilebilir. Kozmetik sektöründeki kadınların daha güzel görünmek gibi bir zorunluluğu söz konusu olduğu için bu alanda faaliyet gösteren şirketlerin gerekçeleri de genelde bu minvalde olabiliyor. Bütün bu gerekçeler tartışmaların ateşini söndürmeye yetmedi. 

Ülkede Kontakt Lens Kullanımı Arttı

Konu ülke gündemine tam anlamıyla yerleşmiş durumda. Kadınlar bunları büyük ölçüde şirket politikalarından ziyade toplumsal kuralların dayatılması şeklinde yoruluyor. Çünkü söz konusu gözlük yasağı, kadınların iş verimliliğinden ziyade güzel ya da çirkin görünmelerine odaklanmış durumda. Çoğu kadın bunun tam anlamıyla çağ dışı bir kural olduğu görüşünde. Ülkede şimdi pek çok kadın gözlük yerine kontakt lens kullanıyor. Bu da genel kontakt lens kullanma oranlarını ciddi anlamda artmasına neden oldu.

LENS MARKALARI {{item.BrandName}} LENS KATEGORİLERİ Şeffaf Lens Renkli Lens Toric (Astigmatism) Lens Multi-Focal Lens Lens Solüsyonu Sert Lens Ürünleri Lens Aksesuarları LENS ÜRETİCİLER {{item.ManufacturerName}} ŞİRKETİMİZ Hakkımızda KVKK Bilgilendirme Metni Bize Ulaşın Orjinal Lens Garantisi Sık Sorulan Sorular Satış Sözleşmesi Gizlilik Politikası Çerez Politikası İade İşlemleri Click for International Orders Mobil Uygulamalarımız LENSAL HESABIM Üye Girişi Yeni Üyelik MÜŞTERİ HİZMETLERİ mdi-phone 0 212 555 5367 (LENS) mdi-emailMESAJ GÖNDERİN PAZARTESİ - CUMA | 9:00 -12:30 / 13:00 – 17:30 BANKA HESAP BİLGİLERİMİZ

GÖZENUR SAĞLIK VE BİLİŞİM HİZ. TİC. LTD. ŞTİ.

Yapı Kredi Bankası
IBAN: TR91 0006 7010 0000 0062 7645 41
İndirimlerden Haberdar Ol! KAYIT OL
2002 - 2020 LensAl.com® GÖZENUR OPTİK | Optisyenlik Müessesesi Ruhsat No: 2019668 Kredi kartı ile ödeme
KAPAT KORONAVİRÜS DUYURUSU DEĞERLİ MÜŞTERİMİZ
LensAl.com olarak, sizlerin ve çalışanlarımızın sağlığı en önemli önceliğimizdir.
Virüsün yayılmasını engelleme konusunda bizler de üzerimize düşen toplumsal sorumluluğu yerine getirerek çalışma şeklimizde bazı değişiklikler yapılmıştır.
Öncelikle değeri çalışanlarımız, yarısı evde yarısı ofiste olmak üzere, dönüşümlü olarak ürün tedarik süreçlerini yönetmeye devam etmektedir.
Operasyon merkezimiz haftaiçi 12:00 - 17:00 arası sizlere hizmet vermeye ve lenslerinizi sorunsuz bir şekilde tarafınıza ulaşmasını sağlamak için özveriyle çalışmaya devam etmektedir.
Distribütör firmalar ve kargo şirketleri lojistik desteği verdiği sürece hizmetlerimize devam etmeye çaba göstereceğiz.
İçinde bulunduğumuz zorlu sürecin toplumsal dayanışmayla hızla sona ereceğini umar, sağlıklı günler dileriz.
#EvdeKal #LensAl
LensAl.com