Göz Sağlığının Korunması görseli

Göz Sağlığının Korunması

Yaşam kalitenizi en çok etkileyen unsurlardan biri gözlerinizdir. Ve bu nedenle onları hiçbir zaman riske atmamalısınız. Bir kontakt lens kullanıcısı olarak gözlerinizin sağlığını koruyabilmeniz için lenslerinize uygun şekilde bakım yapmanız, onları düzenli olarak yenilemeniz ve rutin doktor kontrollerinizi aksatmamanız çok önemlidir. Göz sağlığınızı korumak için renkli olanlarda dâhil olmak üzere her tür lensin göz doktorunuz tarafından uygulanmış olması kritik öneme sahiptir. Doktorunuz size gözlerinizin gereksinimlerine ve yaşam tarzına en uygun kontakt lensleri önerecektir. Kontakt lenslerinizden en iyi şekilde yararlanmak için onlara iyi bakmanız ve göz doktorunuzun tavsiyelerine mutlaka uymanız gerekir.

SİZİN İÇİN UYGUN OLAN LENSİN SEÇİMİ

Tüm kontakt lensler birbirinin aynı değildir: yaş, yaşam tarzı ve görme kusuru gibi birçok değişik faktör her bir kullanıcı için hangi lens tipinin doğru olduğunu belirleme de rol oynar. Sadece bir göz doktoru sizin özel gereksinimlerinizi hangi lensin karşılayabileceğini söyleyebilir. Yumuşak kontak lens kullanıcıları günümüzde çok fazla seçeneğe sahiptirler. Son dönemde kontak lenslerin bir çoğunun sık aralıklarla değiştirilmeleri önerilmektedir. Böylece kullanıcılar hem mükemmel bir görüşe sahip olurlar hem de oluşabilecek problemleri en aza indirgeyebilirler. Tüm lens kullanıcıları uyurken de gözünde kalıp kalmamasına göre iki kategoride incelenebilirler:

GÜNLÜK KULLANILAN KONTAKT LENSLER

Günlük kullanılan kontakt lensler gün boyunca kullanılabilirler ve gece uyumadan önce çıkarılmalıdırlar. Bu lensler bir süre kullanıldıktan sonra atılır ve yerine yeni bir çift lens kullanılmaya başlanır. Unutmayın kontakt lenslerinizi ne kadar sık aralıklarla değiştirirseniz komplikasyon oluşma riski de o kadar azalmış olacaktır. Günlük kullanılan lenslerin bazıları ise 1-2 yada 4 hafta da bir atılmaktadır. Eğer lensler yeniden kullanılacaksa, göze yeniden takılmadan önce temizlenmeli ve mikroplardan arındırılmalıdırlar. Eğer lenslerinizi her gün kullanmıyorsanız, lenslerinizi her gün temizlemek istemiyorsanız ya da göz alerjiniz varsa günlük kullan-at lensleri sizin için en iyi çözüm olabilir. Günlük kullan-at lensleri her akşam çıkarıp attığınız ve sabahleyin yeni bir lens taktığınız için lenslerinizin üzerinde madde birikimi söz konusu olmaz ve temizlenmeleri gerekmez. Birçok göz doktoru ve kontakt lens kullanıcısı günlük kullan-at lensleri kontakt lens kullanmanın en sağlıklı ve kolay yolu olarak önermektedir.

UZUN SÜRELİ KULLANILAN KONTAKT LENSLER

Uzun süreli kullanılan kontakt lensler, gece boyunca uyurken ve göz doktorunuz tarafından belirtilen kullanım süresi sona erinceye dek kullanılabilir. Uzun süreli kullanımlı bazı kontakt lenslerin çıkartıldıktan sonra atılması gerekirken bazıları ise temizlenip mikroplardan arındırıldıktan sonra tekrar kullanılabilir. Bu konuda daima doktorunuzun tavsiyelerine uyunuz. Kontakt lenslerinizi her hangi biriyle ortak kullanmanın tehlikeli olduğunu ve ve bu şekilde kullanmanın göz sağlığınızı büyük riske attığını biliyor muydunuz? Kontakt lensler her kullanıcının göz yapısına göre özle olarak uygulanır ve kesinlikle başkasıyla ortak kullanılmamalıdır.