Gözlerim İçin Beslenme görseli

Gözlerim İçin Beslenme

Vücudunuz sağlıklı bir diyete nasıl yanıt veriyorsa gözleriniz de sağlıklı beslenmeden fayda sağlayacaktır. Parlak ve sağlıklı gözlere sahip olmak için ihtiyacınız olan besin ve besin değerlerini öğrenin.

Annenizin göz sağlığına iyi geldiği için sizi havuç yemeye zorladığı zamanları hatırlıyor musunuz? Açıkçası tamamen haklı olduğu kanıtlandı! Havuçlarda göz sağlığı için gerekli A vitamini ve belirli karotenoidler bulunmaktadır. Gözleriniz için başka neler yemelisiniz?

A Vitamini/Beta-karoten

Bu besin maddesi, gece körlüğünü engelleyerek gözlerinizin sağlıklı olmasına yardımcı olur ve sağlıklı gözler için belki de en önemli bileşendir. Her gün yenen yarım havuç, günlük önerilen A vitamini ihtiyacınızı karşılayacaktır. A vitamini açısından zengin olan diğer besin maddeleri balık yağı, tatlı patatesler, ciğer ve balkabağıdır.

C Vitamini

Suda çözülebilen bu vitamin, vücuttaki çok sayıda dokunun yapısında bulunur ve gözler için gereklidir. Mükemmel bir antioksidan olarak vücudu ve hücreleri korur ve bazı göz hastalıklarının ortaya çıkmasını engeller. Papaya, portakal ve üzüm suları, çilek, çiğ yeşil biber, domates ve karnabahar C vitamini açısından oldukça zengindir.

E Vitamini

C vitamini gibi yağda çözülebilen bu vitamin, katarakt ve yaşla ilgili kas dejenerasyonuna bağlı (AMD) göz hastalıklarına karşı gözün korunması açısından çok güçlü bir antioksidandır. Badem, aspir ve mısır yağları, mango, fındık, şalgam, antepfıstığı ve yerfıstıkları E vitamini açısından zengindir.

Karotenoidler

Karotenoidler doğal bitki pigmentleri anlamına gelir ve meyve ve sebzelere o çarpıcı renklerini verirler. Lütein ve zeaksantin sadece iki türüdür ve gözleri bozulmaya ve hastalıklara karşı korudukları düşünülmektedir. Lütein ıspanak, marul, lahana, brokoli, taze fasulye ve çok sayıda sarı ya da turuncu renkli meyve ve sebzede bulunurken zeaksantin kırmızı biber, mısır ve ıspanak, turp, kara lahana gibi bazı sebzelerde bulunmaktadır.

Çinko

Vücudun genellikle tüm hücrelerinde bulunan minerallerden biri olan çinko, vücudun ve özellikle gözlerin sağlıklı olmasını sağlar. Çinkoyu kırmızı et, tavuk ürünleri, midye, tavuk, yoğurt, süt, buğdaygiller ve fındıklarda zengin miktarlarda bulabilirsiniz.